Az alábbi cikkben szeretnék kitérni az okos-telefonok töltésére. Nálam már évek óta bevált módszer hogy éjszaka, USB porton (akár egy standard USB HUB-ról) töltöm a telefont, a lehető legkisebb töltőáram miatt. USB 2.0 ugyanis 5V feszültséggel „csak” 500mA áramerősséget ad maximum, aminek ebben az esetben pont hogy örülök! Mivel a telefonnak van ~8 órája felölteni, ezért teljesen felesleges hogy gyorsabban töltsön.
Utóbbi időben egyre nagyobb teljesítményű fali töltőket adnak a készülékek mellé 5V 800mA, 1A, 1.2A, … sorolhatnám!
Korábbi NiMH AA és AAA celléknál is az volt a tapasztalat hogy az kék IPC-1 töltőegységgel akkor volt a legnagyobb az akkuk élettartama, ha minél alacsonyabb áramerősséggel töltöttem. Persze itt a kisütésre (discharge-charge folyamatra) is jobban kellett figyelni hogy a töltés valóban 0%-ról 100%-ra menjen végbe.
LiPo akku erre kevésbé érzékeny, de azért ennek se ár ha 5-15%-ról töltjük 100%-ig. Elektronika jobban fogja tudni hogy mennyire pusztult már az akku, utána pontosabb lesz a „%” becslés!
Mélykisütést kerülendő, RC autóknál pl lehet cellánként ellenőrizni a feszültséget, hasznos infó!
Visszakanyarodva:
Megérkezett az USB portos mérőeszközöm, lemértem egyik este USB (lassú) és másik este a Gyári fali-asztali-gyorstölrővel a töltési időt és mennyi kapacitást vesz fel a telefon valójában. Hőmérséklet grafikon most jutott eszembe, na majd legközelebb…
USB lassú töltő esetén 5V 500mA környékén volt a csúcs töltőáram, 5óra12perc alatt töltöt fel 2290mAh került bele (10%-ról töltöttem)
Gyors-töltővel 9V és 1.6A csúcsáramot mértem, 1óra26perc alatt 100%-on volt és csupán 1449mAh-t vett fel (15%-ról töltöttem).
LG G5 BL-42D1F akkumulátora 2800mAh kapacitású (sok más modellel ellentétben szerszám nélkül cserélhető)
LG „FastCharge” töltőn olvasható felirat: Outputs: 9.0V/1.8A or 5.0V/1.8A, durva hogy már 9V-ot is ad, nem csak 5V-os tölt!!
Beigazolódott a korábbi sejtésem, miszerint a gyorstöltés után gyorsabban is merül a készülék. Továbbra is az USB HUB-os telefon töltést fogom javasolni az esetek 99%-ban, éjszaka!
Van az a kivételes eset, amikor utazunk és szükség van 1/2 – 1 óra alatt lehetőleg gyors töltésre de ez NAGYON ritka eset. Még egy tartalék akkumulátor is megoldhatja ezeket az eseteket (USB powerbank akinek nem cserélhető az akkuja).
Halmozottan hátrányos lehet, ha pl kocsiban, a szélvédőre kitéve, navigáció erős CPU terlehés + GPS + 4G + Bluetooth + telefonhívás közben + süti a nap + gyorstöltjük ~2A-el a készüléket. Ez gyakorlatilag halálos ítélet az akkumulátor számára, annyira fog melegedni a készülék + az akku is sok hőt termel. Lehetőleg kerüljük ezt!
Tipp: Tegyük a telefontartót olyan helyre, ahol a klímaberendezés hideg levegőjével vissza lehet hűteni a készüléket, meg fogja hálálni a technika hosszabb élettartamával!
Teljes mértékben egyet értek a leírtakkal.
Kiemelve azt, hogy az li-po, li-iom, lifepo akkumulátorok tönkremeneteléhez a magas hőmérséklet rendkívül hozzájárul.